niedziela, 7 maja 2017

Jak rozpalić grilla?

Pogoda niestety nie rozpieszcza nas w tym roku, ale dla wytrwałych zrobić grilla i w zimną pogodę nie jest problemem, pojawia się on w sytuacji kiedy to okazuje się, że nie mamy rozpałki do grilla, a sklepy zamknięte a na najbliższą stację jest ponad 20 km, lub każdy już wypił równie zimne jak pogoda piwo i nie ma i tak kierowcy aby na tą stację pojechał.

Jak domowymi sposobami rozpalić grilla?

I tym samym zostać bohaterem, ratując imprezę? Sposobów na szczęście jest całkiem sporo.

Możemy wybrać największy kawałek węgla ewentualnie brykietu i następnie kładziemy go palniku kuchenki gazowej, podpalamy gaz i czekamy kilka minut aż się zacznie żarzyć, następnie wyłączamy gaz i za pomocą na przykład szczypiec od mięsa łapiemy węgielek i asekurując się np tacką od grilla przenosimy na środek grilla i obsypujemy go innymi kawałkami węgla drzewnego i dmuchamy lub za pomocą suszarki rozpalamy grilla.

Jeżeli grillujecie w plenerze i nie macie dostępu do kuchenki gazowej to można też użyć zwykłych gałązek, kilka położyć i rozpalić a następnie przysypać delikatnie węglem i rozdmuchać.

A jeżeli nie macie ani kuchenki gazowej ani gałązek to na pewno macie chipsy. Zdziwieni? Otóż chipsy to świetna podpałka do grilla lub do ogniska. Chipsy są mocno nasączone olejem i będą wystarczająco długo trzymały ogień aby rozpalić węgielki. Jak się okazuje chipsy to nie tylko pyszna przekąska ale również świetna rozpałka.

Można też użyć gazety choć trzeba jej użyć całkiem sporo aby rozpalić cokolwiek, pomijając fakt, że taka rozpałka jest dość toksyczna, ze względu na druk.

Do grillowania wybrać brykiet czy węgiel?
Jedni wolą tradycyjnie węgiel a inni brykiet. Czym się różni jedno od drugiego?

Węgiel drzewny wytwarzany jest z całych kawałków drewna, i co ważne nie zawiera żadnych dodatkowych substancji a więc jest całkowicie naturalny i ulega całkowitemu spaleniu, osiąga wyższą temperaturę niż brykiet ale za to krócej trzyma żar

Brykiet natomiast jest mieszanką węgla, trocin, piasku i substancji na bazie nafty. Brykiet dłużej trzeba rozpalać zanim osiągnie odpowiednią temperaturę, ale później możemy dłużej grillować i również fajnie wyglądają takie czerwone od żaru kulki pod grillem.

Można też grillować na drewnie ale trzeba pamiętać o tym aby to było drzewo owocowe, bo nie wolno grillować na drzewie z iglaków ponieważ zawarta w nich żywica pod wpływem wysokiej temperatury może być dla nas toksyczna.

Należy pamiętać o tym aby zachować bezpieczeństwo przy grillu, nie wolno zostawiać go bez opieki, i warto go stawiać w zacisznym miejscy aby dym nie leciał na naszych gości.

Wszystkim życzę smacznego !!! :)