wtorek, 30 maja 2017

Prawidłowe funkcjonowanie routera


W dzisiejszych czasach jest już bardzo mało ludzi, którzy to wyobrażają sobie życie codzienne bez internetu. Jak najbardziej dla tych ludzi należy się wielki szacunek bo ja z przykrością stwierdzam, że mam wielki problem z tym aby nie logować się codziennie na Facebooka czy sprawdzać skrzynkę mailową czy po prostu zajrzeć do wiadomości z kraju i ze świata.

I wielu z was, czytających ten tekst stwierdzi tak jak ja gdy ten tekst pisze, że codzienne sprawdzanie tych rzeczy po kilka razy dziennie nie ma specjalnie wielkiego sensu ponieważ tak na prawdę to nic się tam specjalnie nowego nie dzieje.

Trzeba to przyznać, wielu z nas jest uzależnionych od internetu, a jak przestaje działać lub działa strasznie powoli to wtedy wypowiadamy niecenzuralne słowa i dostajemy białej gorączki. A wiele od działania naszego internetu zależy głównie od nas samych.

Nie będę dziś pisał o zawirusowanych komputerach, ani o nie czyszczeniu przeglądarek przez użytkowników, dzisiaj będzie o urządzeniu które nadaje sygnał do laptopów, komputerów, tabletów i wszystkich innych urządzeń, które mają wbudowane Wi-Fi. Mowa oczywiście o routerze.

Jak prawidłowo ustawić router?

Problemów w funkcjonowaniu routera może być wiele, a należą do nich chociażby:
  • duża odległość laptopa od routera
  • przeszkadzać mogą inne sieci Wi-Fi (np w biurowcu czy w bloku mieszkalnym)
  • inne urządzenia elektroniczne które generują pole magnetyczne
  • fizyczne przeszkody takie jak np ściany
Aby sygnał był jak najlepszy należy urządzenie ustawić jak najwyżej, czyli np na szafie ponieważ sygnał rozchodzi się wszędzie nie będzie uciekał on w podłogę ani mi sami nie będziemy dla sygnału fizyczną przeszkodą.

Jeśli posiadasz urządzenie z dwiema antenami powinny one być ustawione w kierunkach przeciwnych do siebie. Lub jeśli np masz jedno urządzenie odbierające internet w jednym pokoju a drugie w drugim to jedną antenę kierujesz na jeden pokój a drugą w kierunku drugiego pokoju.

Gdy pierwszy raz konfigurujesz router to zmieniamy dla bezpieczeństwa nazwę i hasło oraz ustawiamy szyfrowanie na WPA 2